Velkopřevor Řádu

Chev. Dr. Ronald Hendriks, DrSc, GCrLJ, GCLJ

Ronald Hendrikus Maria Hendriks se narodil 2. října 1944 v Amsterodamu. Je ženatý, jeho žena je rovněž členkou Řádu. Mají dvě dospělé děti. Vystudoval ekonometrii na amsterdamské univerzitě a studium zakončil „malým“ doktorátem v roce 1976. Na Institutu ekonomických věd doplnil své vzdělání v postgraduálních kurzech „ Praktický Management“ a „Zdravotnická péče“. V roce 1992 poté získal doktorát právních věd na Universitě v Leidenu. Od roku 1976 pracoval ve zdravotních pojišťovnách. Odešel do důchodu v 60 letech jako předseda správní rady a výkonný ředitel nizozemské VZP. Dlouhá léta byl presidentem Mezinárodní asociace zdravotního pojištění. V současné době je jejím čestným presidentem. Je konzultantem Světové banky i Asijské rozvojové banky v oblasti financování zdravotní péče, předsedou dozorčí rady Diagnostického centra pro všeobecné lékaře, Všeobecné nemocnice Amstelland, a Nadace REOS. Byl také členem provinční rady zdravotní péče provincie Zuid-Holland, členem Hospodářské komory v Leidenu. Je místopředsedou Nadace pomoci dětem ve Rwandě. Dne 1.října 2004 byl královnou povýšen do rytířského stavu a stal se důstojníkem nejvýznamnějšího nizozemského řádu Orange-Nassau.

Do Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského vstoupil v roce 1992. V roce 2002 se stal velkobailivem Nizozemského velkobailiviku. Ve stejném roce obdržel velkokříž (GCLJ), rok na to byl vyznamenán Zlatým křížem Řádu. V roce 2004 byl jmenován členem Velké magistrální rady ve funkci vice-velkokancléře pro finance. V roce 2007 obdržel Velkou řádovou kolanu, v roce 2008 Velký záslužný kříž. V březnu 2011 jej velmistr jmenoval velkopřevorem Řádu.

Je zapáleným turistou a chodí i dálkové pochody. Dodnes je presidentem Mezinárodní ligy turistů, která sdružuje 23 zemí. Z 200 účastníků řádové pouti do Compostelly byl se svou ženou jediný, který šel celou trasu a nikoliv pouze 1 – 2 etapy, jako většina účastníků.

Z Lazariánského Reunionu

Nejnovější číslo časopisu Reunion -nejnovější číslo časopisu Reunion -

 

Novinky

Odebírejte novinky e-mailem.