Drobečková navigace

Úvod > O řádu > Aktuality > Nově vybudovaný „kamenný“ hospic Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče

Nově vybudovaný „kamenný“ hospic Zařízení následné rehabilitační a hospicové péčeTřiadvacet lůžek v komfortním prostředí s moderním vybavením už čeká na své první pacienty v nově vybudovaném „kamenném“ hospici Zařízení následné rehabilitační a hospicové péče (REHOS) v Nejdku. 

NEJDEK Své první pacienty je už připravený přijmout „kamenný“ hospic nejdeckého REHOSu. Stavbu zafinancoval Karlovarský kraj, který na ni vynaložil 78, 5 milionu korun a 24.května 2018 jí požehnal Plzeňský biskup mons. Tomáš Holub. Mezi významnými hosty nechyběl ani velkobailiv našeho řádu David Miřejovský a velitel Karlovarské komendy Ivan Medek.  Byli zde mimo jiné i proto, že náš řád převzal nad tímto hospicem patronát. „Je to součástí našeho poslání už od dob založení řádu“ řekl velkobailiv. V tuto chvíli jsme pořídili vitráž u vstupu se znakem řádu (viz foto) a vybavení kaple. Jak říká velitel Karlovarské komendy Ivan Medek: „Když už máme podobná zařízení v Plzni a v Praze, tak v našem kraji jsme chtěli alespoň přispět a vybavit kapli. Myslím, že jak ambon, tak oltářní mensa se velmi povedli a ještě mám objednanou skříňku na bohoslužebné pomůcky.“

„Byli jsme jedním ze dvou krajů v republice, kde dosud „kamenný“ hospic chyběl. Chtěli jsme lidem, kteří jsou nevyléčitelně nemocní a na sklonku života, nabídnout důstojné prostředí, kde pro ně budeme mít připravenou odpovídající zdravotní péči. Za stejně důležitou ale považujeme i duchovní podporu v těžkých okamžicích. Kraj samozřejmě podporuje mobilní hospicové služby, ale pak přijde chvíle, kdy je nepřetržitá péče v pobytovém zařízení hospicového typu nezastupitelná. Proto jsem i jako člen řádu sv.Lazara Jeruzalémského, velice rád, že jsme myšlenku vystavět hospicový pavilon dovedli do úspěšného konce. A jsem rád, že  přispět mohl i náš řád,“ říká člen rady Karlovarského kraje pro oblast zdravotnictví Jan Bureš. 

Budova hospice  byla přihlášena do letošního ročníku soutěže Stavby Karlovarského kraje. Práce stavebníci dokončili v březnu 2018 a budově dominuje členitá, výrazně barevná fasáda. Nový pavilon je propojen se stávající hlavní budovou REHOS Nejdek nadzemní lávkou. V prostorách posledního patra je ředitelství organizace. Oddělení paliativní péče se nachází ve druhém podlaží třípatrové budovy. Má celkem 23 nových lůžek ve dvou i jednolůžkových pokojích s možností přítomnosti rodinných příslušníků. Součástí budovy je návštěvní místnost a kaple. V přízemí je prostor pro občerstvení i s venkovním posezením. Vstup do areálu zařízení zabezpečí recepce, která bude zároveň zajišťovat ostrahu objektu.